Geek Ne Demek ?

GEEK Ne Demek ?

Çağımızda çokça karşılaştığımız sorular bir tanesi, “ Geek Ne Demek ? “. Her şey geeki, ailesi olarak sizler için bu konuya açıklık getirelim dedik. Geek ne demek, nedir bu insanların olayı soruları artık cevapsız kalmayacak.

geek ne demek

Peki Gerçekten Geek Ne Demek Yahu ?

Cambridge sözlüğe göre geek “ Belirli bir konuyla çok fazla ilgilenen ve bu konuda çok şey bilen.” demektir.  Cambridge sözlüğün bu açıklaması aslında geeklik konusunu tam olarak açıklamaya yetiyor. Ancak içinde bulunduğumuz yeni nesil toplumda geek denilince akla evden çıkmayan, sosyal hayatı olmayan sadece oyun oynayan, bilim kurgu manyağı tipler canlanıyor olabilir. Ama farkında bile olmasanız da bir çoğunuz aslında geeksiniz. Futbol ile ilgili arkadaşları ele alalım. Spor yorumcusu Ali Ece, bir futbol geekidir. Örgü modelleri hakkında geek olabilirsiniz, ya da su topu geeki. Sorunun cevabını verebildiğimizi umuyorum. Şimdi gelelim toplumumuz da geek nasıl  algılanıyor sorusuna.

geek ne demek

Freaks and Geeks Dizisini İzlediniz mi?

80’li yılların Amerikasında geçen Freaks and Geeks dizisinde, geek diye adlandırılan çocuklarımız kendi sosyal hayatlarında sıkışmış, bilim, matematik konularında üstün başarı gösteren, aynı zamanda rol yapma oyunlarına hakim, uzaya ve fantastik olan her şeye ilgi duyan tiplerdi. Peki o günlerden bu günlere geek denilince akla gelen insan tipi değişti mi?

Youtube’un ve internetin hayatımıza girmesiyle artık birbirinden ayrılan insan stereotipleri değişip birbiri altında karışmaya başladı. Emo, metalci, rapçi, gotik, hipster vb. isimlerle ülkemizde yer alan alt kültürler artık yok. Kendimden örnek verecek olursam, ben rock müzik seven, 60’lı yıllardan bu yana rock tarihi, grupların tarihi ve yaptığı müzikler hakkında bilgi ve ilgi sahibiyim. Ama kendimi rocker veya metalci olarak tanımlamıyorum. Çünkü belirli kalıplara giren bu alt kültürlerin ötesinde görüyorum kendimi. Yani Gigi Hadid’in Iron Maiden tişörtü giymesini veya Star Trek referansı vermesini yadırgamıyorum.

Günümüzde bilgiye ve ilgi uyduğun her tür konuya ulaşmak artık çok kolay… Geekler için çizgi romanlar, kitaplar, diziler, oyunlar veya ilgi duydukları ne varsa ulaşmak artık çok kolay. Yani aslında bir çocuğuz geekiz ve her şeyin geeki olabiliriz. Umarız “ Geek ne demek ?” sorusuna cevap verebilmişizdir.

Geek Ne Demek ?” için bir yorum

  • Kasım 30, 2019 tarihinde, saat 2:28 pm
    Permalink

    Açık konuşayım sitenizi gezene kadar GEEK ne demek bilmiyordum. Bu açıklama ben ve benim gibi bilmeyenler için çok faydalı oldu. Bu durumda bir çok konuda araştırma yapan bloggerlar olarak bizler de birer geeek iz 🙂

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir