En İyi Fantastik Roman Serileri !

1- Yerdeniz Üçlemesi

Çevik Atmacayı okuyup sevmemek ne kadar mümkün bilmiyorum. Şahsi olarak en sevdiğim kitap serinin ilk kitabı olan Yerdeniz Büyücüsü… Orijinal olarak bir üçleme olarak tasarlanan bu serinin ilk kitabında büyümek ve insanın kendisiyle olan yüzleşmesi konu olarak alınıyor. İkinci kitap Atuan Mezarları öğretilen kadınlıktan keşfedilen kadınlığa olan bir yolculuğu anlatır. Son kitap En Uzak Sahil kısaca ölümü anlatır. Üçüncü kitabın belirsiz yapısı ölümün belirsizliğinden kaynaklanır. Daha sonra Yerdeniz evrenine ait birçok kitap daha seriye katılmıştır. Kitabın yazarı Ursula Le Guen hakkında burada sayfalarca yazmak isterdim ama o da başka bir içeriğin konusu olacak. Fantastik edebiyata yön veren bu seri ve yazar kesinlikle okunmalı. Not: Kitapların anlattığı konuları okurken “ Ee bunun neresi fantastik?” demiş olabilirsiniz. Büyücüler ejderhalar falan da var rahat olun.

2- Kral Katili Güncesi

Yüceler yücesi Kvothe herkesten saklanıp basit bir hancı olarak hayatını sürdürürken onu tanıyan bir tarihçiye 3 gün boyunca hikayesini anlatmasını konu alır. Hikaye üçleme olarak tasarlanmıştır. Her gün için bir kitap. İlk kitapta Kvothe’nin çocukluğunda başlayıp üniversiteye uzanan hayat hikayesi anlatılır. Patrick Rothfuss tonlarca yazardan aldığı ilhamı kendi diliyle yorumlaması, okumaya değer bir eser yaratmıştır. Serinin ilk kitabı Rüzgarın Adı, ikinci kitabı Bilge Adamın Korkusudur. Hala daha üçüncü kitabı beklemekteyiz. Ağaç olduk ve adam yaz artık şunu !

3- Dune Serisi

Aman Tanrım! Bu nasıl bir seridir, bu nasıl bir edebiyattır. Frank Herbert’in 1965 de başladığı bir başyapıt. Bildiğimiz fantastik dünyalardan çok farklı çöl gezegeni Dune ve hayal gücünü aşan olaylar. Okuyun okutturun. Ayrıca ‘ Jodorowsky’s Dune ‘ adlı belgesele bir bakın derim.

4- Kara Kule Serisi

Eğer hem fantastik edebiyat okumaktan hem de Stephan King okumaktan hoşlanıyorsanız, kesişim kümelerinin tam ortasında yer alan bu seriyi okumalısınız. Kovboy Roland’ın Kara Kule’yi aramasını 8 kitap boyunca okumak güzel olacaktır.

5-Diskdünya Serisi

İngiliz yazar Terry Pratchett’in Diskdünya Serinin 41 romanı yayınlanmıştır. Evet 41! Tabi ki 41 kitabını da okumadım ama okursam hepsinden aynı keyfi alacağıma eminim. Bir kaplumbağanın sırtında duran 4 filin taşığı Diskdünya absürtlüğün ve eğlencenin dünyası. Bir yerde başlayın bence Büyünün Rengi kitabı güzel bir giriş olacaktır.

6- Kara Elf Üçlemesi

R.A. Salvatore’nin kara elfi Drizzt Do’Urden’in maceraları. Maceraları deyince biraz yavan kaldı. Çünkü bu kara elf gerçekten okunası bir karakter. Üç kitabı Anayurt, Sürgün ve Göç. Saygılar Drizzt.

7- Harry Potter

Fazlasıyla ünlü bu seriyi çok da anlatmaya gerek yok. 32 yaşında fantastik dünyaya girecek bir adama önermeyeceğim tabi ki bu seriyi ama tüm kitaplarını yaşıma uygun zamanlarda okuduğum için keyif almış bir adamım. Harry Potter’ın büyücülük okulundaki maceraları çocuk kitabı olarak başlayıp giderek sertleşiyor ve detaylanıyor. Okunmaya değer.

8- Yüzüklerin Efendisi

Son serimiz, yukarıda adı geçen her kitabın çıkış noktası. Evet J.R.R Tolkien ve onun o güzel aklına borçlu olduğumuz çok şey var. Yüzüklerin efendisi kitapları edebiyat için devrimdi. Eğer bu kitaplar yazılmasaydı biz belki bu siteyi hiç açmamış bu içeriği de asla yazmıyor olacaktık. Yüzüklerin Efendisini okumamış insan yoktur, okuyacak insan vardır. Yüzük Kardeşliği, İki Kule Ve Kralın Dönüşü kitaplarını defalarca okuyun ve filmlerini de defalarca izleyin.

Not: Daha bir sürü okumaya değer fantastik kitap serisi var tabi ki ama bu liste şahsi bir listedir unutmayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir